O projekte...


Či už si to chceme priznať alebo nie, pravdepodobne radi dostávame a rozdávame darčeky. Moment prekvapenia pri rozbaľovaní balíčkov je nepochybne neopísateľný. Určite ste pri obdarovaní niekoho  blízkeho zažili krásny pocit, ktorý pramení z pozorovania obdarovaného ako sa počas rozbaľovania darčeka usmieva a v očiach mu žiari túžba po zvedavosti.

 

14. február je oslavou lásky medzi partnermi a manželmi, ale zároveň aj dňom, ktorý má za cieľ utvrdzovať sa v celoživotnej láske ku knihám. Symbolicky je 14. február na celom svete venovaný obdarovaniu kníh, najmä deťom v núdzi.


Deň darovania kníh vymyslela Amy Broadmooreová a jej syn. Amy si v roku 2012 uvedomila, že deti zo znevýhodneného sociálneho prostredia nemajú ľahký prístup  ku knihám. Na myšlienke darovania kníh spolupracovala so Zoe Toft, knihovníčkou a recenzentkou detských kníh. Od roku 2013 riadi kampaň Medzinárodného dňa darovania kníh spisovateľka pre deti Emmy Perryová, ktorá v súčasnosti spravuje webstránku venovanú tejto iniciatíve. Na portáli bookgivingday.com sa okrem iného uvádza, že táto iniciatíva je založená na 100% dobrovoľnosti zainteresovaných. Jej cieľom je zabezpečiť prístup detí ku knihám a zároveň v nich podnietiť nadšenie z čítania a kníh všeobecne.

 

Kampaň Deň darovania knihy neorganizuje veľké podujatia, namiesto toho podporuje dobrovoľníkov, aby konali dobrovoľne a z vlastnej vôle a darovali knihu dieťaťu. Nezáleží na tom, či ide o ich obľúbenú knihu, ani na tom, či vieme, že by sa kniha mohla deťom páčiť. V súčasnosti sa tento deň oslavuje vo viac ako 44 krajinách na šiestich zo siedmich kontinentov.

Plagáty k iniciatíve International book giving day